Kadın mayoları son 100 yıl içinde nasıl değişti?

7/05/2016

100 yıl öncesinin kadınları günümüzde giyilen mayo ve bikinileri görmüş olsaydı epey şaşırırdı eminim. Çünkü mayolar hiç tanınmayacak kadar değişti, tüm tabular ve klişeler yıkıldı. Haydi mayoların yıllar içindeki evrimine birlikte bakalım. 

 19. Yüzyıl
Kadınlar 19. yüzyıl'da korsajlı elbise ve bone giyiyordu. O dönemin modası buydu. Yapacak bir şey yok.

1900'lü yıllar
 20. yüzyılın başlarında ise kısa pantolon ve etekten oluşan mayolarla yüzmeye gidiliyordu. Çok sempatik!

1920'ler
1920'lere gelindiğinde ise bacaklar ve kollar görünmeye başladı. Fakat hala bazı plajlarda şort uzunluğunun doğru boyda olup olmadığı kontrol ediliyordu. 

1930'lar

1930'lar farklı tasarımlar, kumaşlar, renklerin kullanıldığı deneysel bir dönemdi. Mayolar vücut hatlarını vurgulayan modellerden oluşmaya başladı.

Ve merhaba iki parça mayo! 1930'larda ilk kez iki parça mayo hayatımıza girdi.

1940'lı yıllar

1940'lı yıllarda plaj modası daha sadeydi ve mini elbiseyi andıran modeller popüler olmuştu. Peki ya Marilyn Monroe'nun beyaz mayosu içindeki güzelliğine ne demeli?

1950'li yıllar
Tasarımcı Louis Reard plaj modasına ilk kez bikiniyi soktu. Ve insanlar o dönemde bu bikiniyi çok teşhirci bulup dalga geçtiler.

1960'lı yıllar
1962 yılında çekilen James Bond filminde Ursula Andress denizden beyaz bikinisiyle çıkar ve bu bikini kısa sürede ikonik bir model olur. 

1970'li yıllar
Mayo evriminin bu noktada durmuş olması beklenebilirdi ama tasarımcılar durmadı ve tanga bikini altı ile karşımıza çıktılar.

1980'ler
Mayoların küçülmesi 1980'lerde durdu sanmayın. Bu sefer de mayoların göğüs dekoltesi derinleşmeye başladı.

 1990'lar
Hangimiz Pamela Anderson'un ikonik tek parça kırmızı mayosunu hatırlamıyor ki? Sportif şık mayo trendi de zaten böylece başlamış oldu.  

Günümüze gelindiğinde...
Günümüzde mayo ve bikini modelleri açısından sonsuz bir tercih hakkına sahibiz. Tasarımcıların hayal gücünün sınırları yok. Yasaklar, kurallar yok. Daha makul ya da daha seksi giyinip giyinmeme tercihi kadınların kendisinin verebileceği bir karar.

Peki ya siz mayonun son 100 yıl içindeki değişimini nasıl buldunuz? Şaşırtıcı değil mi?  

You Might Also Like

0 Yorum - Yorum Yazmak icin TIKLA!